Jak najít spolehlivého nájemce v 6 krocích

Pronajímáte-li byt nebo dům, obezřetnost při výběru nájemníka je pro vás klíčová – jen tak se vyhnete zbytečným problémům a najdete ideálního = spolehlivého nájemníka (zvlášť, když nový občanský zákoník zvýhodňuje právě nájemníky před pronajímateli).

Jak ale takového nájemníka najít? Rád poradím!


Důležité je držet se těchto 5 kroků (nebo jen toho posledního šestého):

1. ATRAKTIVNÍ INZERÁT NA INTERNETU

Drtivá většina zájemců bude hledat váš byt či dům na internetu. Proto by měl váš inzerát mezi ostatními vyčnívat. A toho nedosáhnete bez atraktivní prezentace bytu nebo domu, díky níž přilákáte dostatek zájemců (a to i v případě, že budete mít cenu na stejné úrovni nebo i vyšší než vaše konkurence). A protože obraz vydá za tisíc slov, je třeba nemovitost perfektně nafotit. Vyplatí se to.

2. JAK NAFOTIT BYT

Než se pustíte do focení, nemovitost ukliďte. Pokud chcete, investujte do estetických doplňků či dekorací (váza s květinami, hezký přehoz přes postel, mísa s ořechy či ovocem na jídelním stole atd.). Z kuchyňské linky odkliďte všechny předměty a celý byt vyzdobte, jako když čekáte návštěvu královny.

Nyní můžete fotit. (Pokud možno na fotoaparát, fotky z mobilu vypadají často špatně a zkreslují prostor.) Rozsviťte všechna světla a pokud nevíte, jak správně na fotoaparátu nastavit clonu, expoziční dobu atd., foťte raději s bleskem. Právě kvalitní fotografie váš byt nakonec pomůže pronajmout. Pokud si troufnete i na natočení videa, budete mít oproti jiným nabídkám konkurenční výhodu – prohlídku bytu můžete klidně doprovodit svým komentářem, aby zážitek byl perfektní a vy jste tak mohli byt či dům ukázat v co nejlepším možném světle. A to doslova: vyvarujete se fotek či videí, kdy máte jasné okno a všude kolem je tma.

Pozornost věnujte i popisu bytu a všech jeho výhod. Zaměřte se hlavně na to, co z fotek nebo videa není vidět. Je to blízko na zastávku veřejné dopravy? Napište to. Je blízko park, dobré restaurace, sportoviště, supermarket? Napište to. Je nemovitost v žádané, klidné nebo jinak atraktivní lokalitě? Dá se před domem snadno parkovat? Je po zdařilé rekonstrukci? Tyto a další výhody pravdivě popište a podělte se s potenciálními nájemci o vše, co jim pomůže se rozhodnout právě pro váš byt.

3. STANOVTE ROZUMNOU VÝŠI NÁJMU

Vysoká cena vám znemožní si mezi zájemci od začátku volně vybírat.

Aby vám neutíkaly peníze za prázdný byt či dům, výši nájmu stanovte podle hladiny, v níž se srovnatelné nemovitosti pronajímají ve vašem okolí (stačí pár minut na internetu a obrázek si uděláte snadno). Pokud totiž bude cena za nájem vyšší, než je u podobných bytů v místě obvyklá, budete na zájemce pravděpodobně čekat déle. A to není dobré. Jednak vám pak bude unikat možný zisk a v momentě, kdy se nějaký zájemce ozve, budete rádi, že se vůbec někdo ozval (a to je psychologická nevýhoda, kvůli které lidé často vyberou nevhodného nájemce nebo přistoupí na nevýhodný „kompromis“).

Stanovte tedy cenu v hladině, která bude pro potenciální zájemce stále atraktivní, a přihlásí se vám jich dost na to, abyste si mezi nimi mohli vybírat.

4. JAK PROVĚŘIT ZÁJEMCE

Dobře si zájemce prověřit vám může ušetřit nejednu nepříjemnost – a spoustu peněz navrch. Jak zájemce prověřit?

V první řadě je potřeba nebát se zájemce ptát. Ptejte se na důvod, proč zájemce z předchozího nájmu odešel, jak se živí, kde pracuje a jaký je jeho příjem.

Teď si asi říkáte: Ale takhle někoho snadno odradím! Ano, je to tak. Ale je to správně! Uvažte, koho svými naprosto legitimními a pochopitelnými dotazy nejspíš odradíte? Někoho, kdo o sobě nechce sdělit informace, které vám pomohou zjistit, jestli jde o spolehlivého nájemníka. Tím pádem mezi ně asi nebude patřit. A o takového nájemníka opravdu nestojíte. Navíc: když půjdete žádat do banky o půjčku, budou si totéž zjišťovat o vás – je to prostě běžná praxe.

Zjistěte si tedy o nájemníkovi co nejvíce informací – přece jen, bude užívat váš majetek a na jeho solidnosti bude i závislý váš příjem z nemovitosti. Pokud se vám zdá, že stále nemáte nájemce dostatečně prověřeného, můžete nahlédnout i do Centrální evidence exekucí a za registraci a 60 Kč si jej prověřit i v tomto registru. 

5. NÁJEMNÍ SMLOUVA: NECHTE JI NA ODBORNÍKOVI

Pokud si pronajímáte byt sami, tak určitě alespoň tuto část přenechte profesionálovi a smlouvu si nechte zpracovat právníkem. Přestože vás to bude něco stát, jde o věc, na které se nevyplatí šetřit. Nemůžete se spoléhat na benevolenci nájemce, pokud opomenete něco, co by vás v případném sporu mohlo ochránit.

6. PRONAJMOUT NA VLASTNÍ PĚST – NEBO S REALITKOU?

Když pronajímáte nemovitost, jistě stojíte před volbou, jestli si vše obstarat sami nebo jestli svěřit tuto práci nějaké realitní kanceláři. Na první pohled není nic těžkého dát na internet inzerát jako soukromá osoba a čekat na zájemce. Ale pozor, ve většině případů se stane, že po podání inzerátu najednou neděláte nic jiného, než že zvedáte telefony realitním makléřům a ne koncovým zájemcům. Nakonec to řada majitelů vzdá a s realitkou se dohodnou.

Pokud se přece jen rozhodnete pro spolupráci s realitní kanceláří, vyvarujte se běžné chyby, a sice že se byt nabízí přes více kanceláří. To je největší chyba, která majitele ať při pronájmu nebo při prodeji připravuje o klienty a o peníze, přestože si majitelé často myslí, že jim to bude ku prospěchu. Proč je tomu tak?

Více makléřů v tomto případě hraje proti pronajímateli, neboť v konkurenci ostatních se snaží makléř být co nejrychlejší a realizovat obchod skoro za každou cenu. Proto se budou snažit uspokojit především potřeby nájemce a na pronajímatele tlačit, aby přijal právě jejich klienta – samozřejmě bez patřičného prověření, ve spěchu a stresu.

Když už si vyberete realitní kancelář, všechny výše uvedené věci (focení, psaní inzerátu, prověření nájemce, právní servis…) by pro vás měl dobrý makléř udělat. Ale hlavně - vyberte si jen jednu kancelář nebo makléře, jimž věříte, že svoji práci odvedou dobře. A ještě jedna důležitá věc - pokud chcete, aby provizi realitní kanceláři platil pouze nájemce a Vy jste tak měli služby realitní kanceláře zdarma, přečtěte si tento článek.

Anebo zkontaktujte přímo mě – vaše nemovitost bude v dobrých rukou. Osobně jsem dosud (ke konci září 2019) pronajal 56 bytů a domů celkem za zhruba 800.000 Kč měsíčně. V případě zájmu o pomoc s pronájmem vašeho bytu (nebo domu) mě neváhejte kontaktovat na martin.prokes@re-max.cz nebo na telefonu 724 913 515.

PS: Za případné sdílení článku těm ve vašem okolí, kterým by mohl pomoci, předem děkuji!

Reference pronajímatelů

Mgr.Martin Prokeš je opravdu člověk na svém místě. Nejen, že je mimořádně orientovaný ve svém oboru, ale je také velice ochotný, vstřícný, empatický. Pro své klienty pracuje vysoce nad rámec svých povinností. Těžko si lze představit někoho ochotnejsiho, poctivější a trpělivějšího. Pokud bych znovu potřebovala Vaší pomoc, rozhodně bych si zvolila pana Prokeše, je prostě jednička ve svém oboru. Dr. Sinkulová MUDr. Miroslava Sinkulová, pronájem bytu Voskovcova

Martin byl vždycky velice ochotný a milý, připravený kdykoliv poradit a probrat četné dotazy. Kdybych služby realitního makléře v budoucnu opět potřebovala, obrátím se zase ráda na něj. Naděžda Reviláková, pronájem bytu Štěpařská, Praha Hlubočepy

Příjemný pán,rychlé jednání s pronájmem,spokojenost s pronajímateli.Děkuji Alena Šulová, pronájem bytu K Vodojemu, Praha Smíchov

Kvalitní smluvní příprava, zájem a poradenství co se týká kvality nemovitosti - příprava pro předání podnájemníkovi, nabídka mediátora pro případ nedorozumění mezi majitelem a nájemcem, nadstandartní služba - přítomnost jako svědek při jednání s nevhodným nájemcem. Petr Sobol, pronájem domu Praha 5 - Holyně

Pan Prokeš se prezentoval velice příjemným chováním, velkou profesionalitou a odborností. Zdeněk Šula, pronájem bytu Miloše Havla

Rychlé bezproblémové vyřízení pronájmu s vysoce profesionálním přístupem.  Jiří Samec, pronájem bytu Ohradní

Jednalo se o pronájem rodinného domu a pan Prokeš zajistil pronájem během 10 dní ke všeobecné spokojenosti. Pokud bych potřebovala v budoucnu využít služeb realitních společností, bude má jasná volba pan Prokeš. V porovnání s jinými makléři je u něj patrno, že práce ho nesmírně baví a nabíjí. v Věra Smětáková, pronájem domu Praha - Stodůlky

Velmi profesionální přístup, solidní jednání a nadměrná ochota - vřele doporučuji.  Miroslav Kopecký, pronájem bytu Na Neklance

Pan Prokeš na nás působil důvěryhodně a všechny věci spojené s pronájmem bytu vyřídil efektivně.Můžeme jen doporučit jeho služby našim známým.  Manželé Pospíšilovi, pronájem bytu 4+1 Zdiměřická

Výborná komunikace, spolehlivost a splnění našich požadavků při koupi nemovitosti, nabízení nemovitosti k pronájmu i následné komunikaci s nájemníky.  Markéta Doležalová, vyhledání bytu v Praze v ulici Na Větrníku a následný pronájem

 

Další reference

© 2019 Search Real Estate s.r.o

Webdesign by Lewest.cz

Napište mi