Provize makléři: Co vše máte v ceně #1 – Výmaz zástavy

Budova katastrálního úřadu v PrazeO nás realitních makléřích existuje jedna široce rozšířená mylná představa, která se týká našich provizí. Někteří lidé si myslí, že přijdeme, během dvou minut nafotíme byt, hodíme inzerát na internet, někdo se nám ozve a my za minimum práce shrábneme tučnou provizi, z níž zaplatíme maximálně tak advokátovi za smlouvy.

Máloco je tak vzdáleno pravdě.

Pokud by byla cena nemovitostí udávaná striktně podle tabulek na stagnujícím, neměnícím se trhu, a všechny nemovitosti by byly po technické i právní stránce bez jakékoli chybičky, pak by asi bylo možné si takto snadno vydělávat.

Realita je ale, jak jistě tušíte, poněkud komplikovanější.

A teď nemyslím samotný marketing nemovitosti. (O tom, ani o stanovení ceny, tady psát nebudu – to je téma na celou sérii dalších článků.)

Dnes bych se tu totiž rád věnoval něčemu, co není tak úplně zřejmé, konkrétně váznoucí zástavě na nemovitosti a jejímu vymazání z katastru.

Proč je to důležité téma? Výmaz zástavního práva bývá podmínkou pro výplatu peněz z advokátní úschovy a samozřejmě je to i věc, kterou chtějí kupující ze své nemovitosti odstranit.

Na první pohled jde o jednoduchý úkon, kdy banka vystaví potřebné dokumenty a klient se nemusí starat. Při bližším pohledu je to ale jinak: banky nevystavují návrh na výmaz zástavy automaticky – klient o to musí zažádat. Před pár týdny jsem řešil takový případ, kdy jsem klienta instruoval, co a jak má v bance vyřídit (se mnou, jako makléřem, se v bance nikdo moc bavit nechce, musí to tedy udělat klient). Dlouho se pak nic nedělo, bylo tedy třeba zjistit situaci u klienta, poté opět připravit klientovi komunikaci s bankou. Po tomto mém zásahu jsme zjistili, že dokumenty klientovi byly odeslány a nejspíš ležely na poště. Skutečně to tak bylo, ale již byly neplatné neplatné, protože mezitím se změnili vlastníci nemovitosti na katastru (stali se jimi již kupující). TO JE DŮLEŽITÁ INFORMACE - POKUD PODÁVÁTE NÁVRH NA VÝMAZ ZÁSTAVNÍHO PRÁVA, MUSÍ BÝT ÚČASTNÍKEM ŘÍZENÍ AKTUÁLNÍ VLASTNÍK NA LISTU VLASTNICTVÍ V OKAMŽIKU PODÁNÍ NA KATASTR.

Museli jsme tedy znovu absolvovat celé kolečko komunikace s bankou, aby klientovi konečně dorazily správné dokumenty (stalo se). Tyto dokumenty ale museli podepsat kupující, kteří ale byli na druhém konci Prahy. Vyrazil jsem tedy za nimi a cestou zpět jsem se zastavil ještě na katastru (opět šlo o cestu přes půl Prahy v odpolední špičce).

Tuto operaci jsem provedl samozřejmě zdarma - jde totiž o součást servisu poskytovaného mým klientům, kteří se v těchto záležitostech neorientují prostě proto, že nemají moje zkušenosti a know-how – každý jsme expertem na něco jiného.

A to je jen jedna z mnoha věcí, kterou si klienti platí v rámci provize makléři – a které nejsou na první pohled vůbec patrné.

Zato vám mohou ušetřit spoustu starostí, času i peněz.

--- ---

Řešíte vy nebo někdo z vašich známých či blízkých prodej či pronájem bytu nebo domu? Rád pomůžu i s nejkomplikovanějšími případy.

A kromě toho budu velmi rád, když tento článek pošlete nebo nasdílíte dál. Kdo ví – třeba si ho přečte správný člověk ve správný čas a pomůže mu.

Děkuji za případné sdílení i za pozornost!

Váš Martin

Hodnocení klientů

Velmi vstřícný a skvělý přístup. Skvělé znalosti v oblasti realit. Ondřej Dráb, prodej domu Třebsín

Pan Prokeš pro nás zajišťoval nejprve pronájem nemovitosti a následně i prodej této nemovitosti a jeho pracovní nasazení bylo neuvěřitelné. Byl vždy ochotný poradit s čímkoli a zařídit téměř cokoli ku prospěchu věci. Pronájem zajistil během několika dní, k prodeji byla nemovitost nabízena snad jen 14 dní a již nalezl kupce. Kdybychom v budoucnu uvažovali o dalších realitních službách, pan Prokeš je v naší rodině jediná volba a nadále ho doporučujeme i svým známým. Věra Smětáková, prodej domu K Brance, Praha Stodůlky

Pan makléř byl velice ochotný a vstřícný. Byli jsme velmi spokojeni. Ondřej Pavlík, pronájem bytu Ovčí Hájek, Praha Stodůlky

Velmi profesionální přístup, solidní jednání a nadměrná ochota - vřele doporučuji. Miroslav Kopecký, pronájem parkovacího stání Na Neklance, Praha Smíchov

Velmi ochotný, milý. Vše ukázal, vysvětlil. Tomáš Bednář, pronájem parkovacího stání Na Neklance, Praha Smíchov

S panem Prokešem jsem byl spokojen Radek Štědrý, prodej bytu Renoirova, Praha Hlubočepy

100% spokojenost Marie Cabrerová, prodej bytu Trnkovo náměstí, Praha Hlubočepy

Pan Prokeš je super. Nejlepší realitní makléř, kterého jsem kdy potkal! Petr Tužil, pronájem bytu Libická, Praha Vinohrady

Martin byl vždycky velice ochotný a milý, připravený kdykoliv poradit a probrat četné dotazy. Kdybych služby realitního makléře v budoucnu opět potřebovala, obrátím se zase ráda na něj. Naděžda Reviláková, pronájem bytu Štěpařská, Praha Hlubočepy

 

Další reference

© 2019 Search Real Estate s.r.o

Webdesign by Lewest.cz

Napište mi